Je v dnešní době moderní a často používaný pojem.

Abychom pochopili, co je limbický otisk, musíme si nejdříve vysvětlit, co je limbický systém.

Limbický systém se vytváří v rané fázi vývoje mozku se ve středové části mozku embrya a je centrem emocí a paměti a ovlivňuje naše chování, cítění i myšlení.

Všechny naše zážitky od početí po současnost se otiskují a uchovávají v tomto limbickém systému. Jestliže se v našem životě harmonické nebo naopak stresující zážitky opakují, otisky se tím prohlubují. Na základě toho vytváří náš mozek vzorce chování, prožívání, konání, našeho pohledu na sebe i okolní svět.

Odborníci se shodují a výzkumy dokazují, jak má pro náš život rozhodující vliv naše útlé dětství. V raném věku se nám vytvářejí nejdůležitější limbické otisky, které pak mají zásadní vliv na celý náš život.

Kdo měl pohodové dětství, milující rodiče a vyrůstal tak v podpůrné rodině, jde do života vybaven zcela jinak než člověk, který vyrůstal v rodině, která nefungovala harmonicky, nepodporovala dítě.

Malý příklad:

Malé dítě chce udělat mamince a tatínkovi radost a jde poprvé ve svém životě umýt nádobí. Přitom rozbije „sváteční“ talíř – v podpůrné rodině utěší rodič dítě, že se to někdy stává i dospělým, zatímco v nepodpůrné rodině rodič na dítě křičí, co to udělalo, popřípadě dítěti ještě řekne, že je nemehlo.

Může to vypadat jako zdánlivá banalita. Ale mozek si tuto zkušenost uloží – otiskne ji do limbického systému. V dospělosti to pak probíhá tak, že člověk vyrůstající v podpůrné rodině si věří, má odvahu zkoušet nebo se učit nové věci, protože ví, že když se něco nepovede, není to neúspěch nebo prohra, je to prostě zkušenost. Zatímco člověk z nepodpůrné rodiny, i když ho také láká zkoušet něco nového nebo zajímavého, raději nic nevyzkouší, protože má v limbickém systému uloženu onu nešťastnou epizodu z dětství. Takto vzniká limbický otisk.

Právě malé dítě je ještě zcela bezbranné a závislé na rodičích. V útlém věku přebírá názory svých rodičů jako jedinou pravdu. A tak pokud se rodiče dítěti smějí, když  zakopne, upadne nebo třeba vylije čaj z hrnečku, otiskují se tyto rané negativní zkušenosti jako vzorce  hluboko v mozku do limbického systému.

Vše co se nám v životě děje, ať už to chceme nebo nechceme, si přitahujeme na základě vzorců v našem podvědomí, což  jsou otisky našeho limbického systému.  Na některé situace z minulosti, kdy jsme se cítili špatně, si vzpomeneme, na některé už ne, což neznamená, že nás nemůžou negativně ovlivňovat.

Naštěstí mozek funguje jako počítač a negativní otisky – události nebo traumata z naší minulosti se dají přepsat/změnit.

 


Jak limbický otisk ovlivňuje Vaše vztahy

Programy a přesvědčení, které ovlivňují naše partnerské vztahy, vznikají od početí, dále pak v dětství, dospívání i dospělosti, a ukládají se v limbickém systému jako limbický otisk a ten nás pak ovlivňuje v našich vlastních vztazích.

Nejsilnější otisky jsou z našeho dětství.

Jak se k sobě chovali táta s mámou:

  • byli jsme počati z lásky nebo rozumu?
  • byli jsme chtění nebo nechtění (např. máma chtěla, táta ne, nebo naopak) nebo nás počali „na usmířenou“?
  • byl táta mámě oporou?
  • pohladila máma tátu?
  • dávali si pusu?
  • měli společnou chvilku třeba u kávy?
  • jak jeden o druhém mluvili? S láskou nebo despektem?
  • hádali se nebo byli schopni se domluvit?

To vše, co jsme doma viděli nebo slyšeli, třebaže jste byli ještě malé děti a nerozuměli jste tomu, ovlivňuje náš současný vztah s partnerem. Možná jste někdy už slyšeli, že „kopírujeme“ vztah rodičů, ano to je, bohužel, dost přesné a může za to právě limbický otisk.

Rychlá a účinná cesta, jak se zbavit negativního limbického otisku o partnerství, je Přepis limbického otisku.


Jak limbický otisk ovlivňuje to, jestli máme dost peněz nebo ne?

Dávno před tím, než jsme porozuměli tomu, co jsou peníze a na co jsou, se nám začaly vytvářet postoje a přesvědčení k penězům a hojnosti a ukládaly se v našem mozku v limbickém systému jako takzvaný limbický otisk. Tento otisk nás ovlivňuje v našem současném dospělém životě a je zodpovědný za to, jak se nám v oblasti peněz daří nebo nedaří.

Nejsilnější přesvědčení jsme převzali v raném dětství od svých rodičů. Říká se, že kráčíme v jejich šlépějích, což znamená, že jsme zkopírovali jejich vzorce a ty teď ovlivňují náš život a naši hojnost a prosperitu.

Co jste doma slyšeli na téma peníze?

  • jak se rodič bavili o penězích?
  • měli dost peněz?
  • řešili často nedostatek financí?
  • slyšeli jste doma často větu „Na to nemáme“?
  • byli schopni něco ušetřit nebo jste žili „na dluh“?
  • koupili Vám, co jste chtěli?
  • byli Vaši rodiče spokojeni s výplatou ve svém zaměstnání?
  • slýchali jste doma, že ten, kdo má peníze, krade?
  • byli hrdí na to, že jsou chudí – „My jsme chudí, ale čestní“?
  • dostávali jste kapesné nebo jste museli o všechno škemrat?
  • když Vám nebo sobě něco koupili, měli z toho radost,  anebo obavu, že jim vydané peníze budou chybět?

Ano, tohle všechno je uloženo jako limbický otisk a buď nám to do života peníze a prosperitu přitahuje na základě pozitivního limbického otisku, anebo Vám negativní limbický otisk nedovolí žít v hojnosti.

Přepište svůj limbický otisk a vpusťte konečně do svého života hojnost.

 

Lenka Hilgerová Hanzalová
Jsem lektor, kouč, psychoterapeut, regresní terapeut a hypnoterapeut. Pomáhám lidem jako specialistka na (znovu) nalezení životní rovnováhy. Můj příběh si přečtěte zde >> Všechny techniky, které používám, pracují s podvědomím = jediná účinná cesta.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • .
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Facebook